شرح اخبار شرکت

ویژگی‌هایی که جایگاه حضرت ام البنین (س) را نزد اهل بیت (ع) بالا برد

فضائل اخلاقی حضرت ام البنین (س) به مانند دریای بی کران است که مهمترین ویژگی حضرت ام البنین (س) معرفت به مقام اهل بیت علیهم السلام است . ایشان خود را وقف دوستی و محبت خالصانه به خاندان نبوت کرده بودند تا حدی که آنان را به خویش و خانواده خود ترجیح می دادند و به همین دلیل هم جایگاه والایی نزد اهل بیت علیهم السلام پیدا کرده بودند .

حضرت ام البنین (س)، بهترین الگو برای مردان و زنان با ایمان در راه تربیت فرزندان صالح است. در روایات نقل شده که حضرت ام البنین (س) هنگام بازگشت کاروان اسرا از کربلا به بشیر گفتند: ای بشیر از اباعبدالله (ع) برایم بگو، بشیر نیز خبر شهادت چهار فرزندشان را به او داد، آنگاه ام البنین (س) به جای اینکه از داغ فرزندانش سخن به میان آورند، پیگیر احوال امام حسین (ع) شدند و گفتند :«بندهای دلم را پاره کردی از حسین (ع) برایم خبر بده؛ فرزندانم و هر آنچه در زیر آسمان کبود است فدای اباعبدالله باد». این سخنان حضرت ام البنین (س)، نیروی ایمان قلبی ایشان به امام حسین (ع) را نشان می دهد. همچنین این کلام ام‌البنین (س) که «اگر حسین زنده باشد، کشته شدن چهار فرزندم اهمیت ندارد»، درجه بالای دیانت او را آشکار می سازد. محبت بیش از اندازه ام البنین (س) در حق اولاد رسول خدا (ص) و فداکاری های بی نظیر فرزندان او در راه سید الشهدا (ع) بود که اهل بیت عصمت و طهارت در احترام و بزرگداشت این بانوی با کمالات و فرزندانشان کوشیدند و از قدردانی نسبت به آنان چیزی فروگذار نکردند.

ایشان در خانه امام علی (ع) دارای چهار فرزند پسر شدند که سرور تمام آنان حضرت ابوالفضل (ع) بود. هر یک از این فرزندان تربیت یافته مکتب ام البنین (س) هستند که هر کدام به تنهایی اسوه رشادت و مردانگی بودند . ویژگی دیگر حضرت ام البنین (س) صبر بی‌نظیر ایشان است؛ هنگامی که امیرالمومنین (ع) خبر از چگونگی شهادت حضرت ابوالفضل (ع) به ایشان می دهند در آن لحظه حضرت ام البنین (س) عظمت و عمق ایمان خود را نشان داده و به ریسمان صبر و بردباری چنگ می زند و خدای را شکر می کند که فرزندش فدای فرزند رسول خدا (ص) خواهد شد .

سرانجام زندگی سراسر با فضیلت حضرت ام البنین (س)، حدود ۱۰ سال پس از واقعه کربلا به پایان رسید. ایشان در طول زندگی خویش پیام رسان شهیدان راه حقیقت بودند. آن بانوی بزرگوار پس از واقعه جانسوز کربلا بار رسالت سیاسی و اجتماعی در زنده نگه‌داشتن حماسه جاویدان عاشورای حسینی به زیباترین شکل ممکن به انجام رساندند و در سال ۶۹ هجری قمری دار فانی را وداع گفتند و در قبرستان بقیع در کنار چهار امام معصوم به خاک سپرده شدند.